Yük Konteyner Köşe Mapası

Yük Konteyner Köşe Mapası

Mapalar genel anlamda cıvata şekillerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Cıvata; sökülüp takılabilen parçaları birbirine bağlayan elemandır. Gövde kısmında vida dişi yer alır. Baş tarafı ise dörtgen, beşgen, altıgen şeklinde olabilen bağlantı elemanlarına verilen isimdir. Mapa; ucu halkalı vidadır. Mapanın büyüklüğü kullanım amacına uygun bir şekilde seçilmektedir. Mapalar kaldırılacak olan ya da desteklenecek olan nesnenin ağırlığına uygun olarak seçilmelidir.

Mapalar, imalar sektöründe, inşaat sektöründe ve denizcilik sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bir ucu vida, diğer ucu ise sabit halka şeklinde olan bağlantı ve makine elemanıdır. Mapalar iki farklı parçanın sabitlenmesinde kullanıldığı gibi parçaların taşınmasında da kullanılır. Mapalar ağırlıklı olarak parçaların taşınması amacı ile kullanılan bağlantı elemanlarıdır.

Mapaların bir başka kullanım alanı ise kalıpçılık sektörüdür. Mapaların en yaygın kullanıldığı yerlerden biri de konteynerlerdir. Konteynerlerin vinç yardımı ile kaldırılmasında son derece önemli bağlantı elemanları arasındadır. Ürünleri bir yerden bir yere taşımak için ya da ürünleri kaldırmak için kullanılan ara ekipmanlardır. Bu yönleri ile vazgeçilmezdirler.

Mapaların Üzerinde Yer Alan İşaret, Sayı ve Yazıların Anlamı

Mapaların üzerinde bazı işaretler ve rakamlar ve yazılar mevcuttur. Mapalar üzerinde yer alan bu işaret ve yazıların ne anlama geldiğinin bilinmesinde fayda vardır. Mapa üzerinde yer alan ‘’WLL’’ yazısı kaldırma kapasitesi olarak da adlandırılabilir. Bu yazının hemen yanında olan rakamlar mapanın kaldırabileceği yük kapasitesini göstermektedir. Mapalar taşıyabilecekleri yük kapasitesine göre üretilmektedirler, üzerinde 10T yazan bir mapanın 11 ton yük taşıması beklenmemelidir.

Mapanın üzerinde yer alan ağırlık kaldırma kapasitesinden hemen sonra ‘’45 derece’’ açı işareti yer alır. Açı derecesinin burada yer almasının amacı, ürün kaldırılırken halatların açısının belirlenmesine yardımcı olmak içindir. Açı işaretinde sonra ilgili firma markası ve tekrardan açı işareti yer alır ve sonrasında mapanın çapını gösteren rakamsal ifade yer almaktadır. Çapı gösteren rakamın hemen devamında ise mapanın sınıfı belirten rakamsal ifade bulunmaktadır. Mapada olmaz ise olma olan seri numarasıdır. Ayrıca Avrupa Birliği onayını gösteren ‘’CE’’ damgası da mapada yer almalıdır.

Mapa üzerinde olması gerekenler; CE sertifikası, firma ismi, seri no, çap, sınıf ve açıdır. Mapa alırken bunların hepsine dikkat edilmelidir.

Kaç Tip Mapa Bulunur?

Mapalara genelde iki farklı tipte karşılaşılmaktadır. Bunlar;

 • Omega tipi mapalar;

Mapalar arasında en çok tercih edilen tiptir. Daha fazla açıya ulaşabilme imkanı sağlar.

 • U tipi mapalar;

Omega mapaların kullanılamadığı alanlarda tercih edilmektedirler. Maksimum 45 derecelik açıya ulaşabilirler.

Konteynerlerin üst şasesinde mapaların yerleştirilebilmesi için uygun alanlar mevcuttur. Buralara yerleştirilen mapalar sayesinde konteynerler vinç yardımı ile kaldırılmakta ve istenilen yer taşınarak götürülmesi sağlanmaktadır. Konteynerler oldukça ağır yükleri barındırabilmektedir. Bu neden ile konteyner ağırlığına uygun mapaların seçimi son derece önemlidir. Firmamızdan bu konu hakkında güvenilir bir şekilde hizmet alabilirsiniz.

BAZILARI KUSURSUZDUR

Erko Metal ile çalışmanın elbette birçok sebebi var. Bu kusursuz ve ayrıcalıklı dünyaya katılmanızı heyecanla bekliyoruz,

Mükemmel 5 üzerinden 4.9
 • Kaliteli Üretim Prensibi

  Zamanında yapılan iş hem müşteriyi hemde bizi mutlu eder bu yüzden Erko Metal olarak buna önem veriyoruz.

 • Destek Hattı

  Kesim öncesi ve sonrası uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

 • Uygun Fiyat

  En uygun size özel fiyat, indirim ve kampanyalar erkometal.com'da.

 • %100 Müşteri Memnuniyeti

  Tüm çalışmalarımızı müşteri memnuniyeti kapsamında gerçekleştirmekteyiz.

WHATSAPP DESTEK